KRAJ NA OKRAJI (NE)ZAMĚSTNANOSTI

Když na začátku roku vypukla na Zemi Koronovirová pandemie bylo už pozdě. Pozdě na to, abychom začali pracovat s potencionálními tisíci nezaměstnaných, které tato pandemie sice nezabije, ale která jim sebere práci ve společnostech, které jsou nemocné docela jinými chorobami. Korona jen jejich pád urychlí či prodraží. Mám tím namysli zejména OKD, ale třeba i Ostravskou huť Liberty Steel. Ta sice neřeší nemocné zaměstnance, ale její útlum patrně nevěstí nic dobrého.

Postupné ukončování a útlum těžby v OKD je jasný. Každý ví, že jednou se tu těžit nebude. Společnost dlouhodobě prodělává a stát ji živí jen proto, aby oddálil řešení toho, jak pracovat z tisící nezaměstnaných horníků a lidí v ostatních provozech a v administrativě. Pak jsou tu přidružené firmy, které jsou na OKD zcela závislé a jejichž zánik je zkrátka neodvratný společně se zánikem OKD. Odhadem 17 000 lidí bez práce. Všichni to ví. Stát i kraj. Je to jasné už dlouho dobu. Tak proč v Moravskoslezském kraji nevznikají cílené aktivity, které by vytvářely nové pracovní příležitosti? Proč stát a potažmo kraj nevyvíjí tlak a úsilí, aby vytvořil vhodné prostředí pro investory, kteří by do našeho kraje přinesli peníze a dali lidem práci? Je to jediná možnost, jak zajistit náhradu ztracený pozic. Těch několik málo aktivit, které zde vznikají takovou masu nezaměstnaných nespasí. Například průmyslová zóna Barbora, která je mezi Ostravou a Karvinou se vleče již přes pět let a nabídne práci cca dvěma tisícům lidem. Pak je tady průmyslová zóna Hrušov, ale ta je teprve v plenkách. Možná několik dalších, ale žádný takový, který by v dosažitelné době nahradil tolik pracovních pozic. Takže pohledem na to, v jaké situaci a kondici je aktuálně na OKD, není náš kraj na něco takového vůbec připraven. Není. Dovolím si říct „a mohl by být“ a nejen to … „měl by být“.

„Z horníků ajťáky neuděláme“, a taky „další montovnu tady nechceme“ …to, ale i jiné příspěvky jsem četl na svém facebooku. Ano, z každého IT expert opravdu nebude, ale o tu montovnu, o tu bych stál všemi deseti a být na kraji udělal bych proto maximum, protože vím, jak je nezaměstnanost drahá. Když jsem jako primátor vedl ostravskou radnici, vytvořil jsem průmyslové zóny v Hrabové, kde je nyní přes deset tisíc lidí. Pomohl jsem průmyslové zóně v Mošnově, která je zdrojem práce nejen lidem z Ostravy, ale i pro široké okolí. Věděl jsem proč. Vše mělo svůj přesah do budoucnosti. Jedná se přece o udržení obyvatel v kraji, o jejich rodiny, život, ekonomiku a vše to, co kraj vyprodukuje.

Hovoří se také o transformaci. Jasně, náš kraj má nálepku jako průmyslový, černouhelný apod. Ale i to se časem změní. Avšak ne hned a ne rychle. Nejdříve musíme zajistit práci té spoustě lidem, kteří pracují v OKD a možná také v Liberty. Plus těm navazujícím. Tedy aktivně řešit průmyslové zóny, dobré investory a atraktivitu práce. Paralelně s tím rozvíjet obrovský potenciál, který máme ve dvou univerzitách a v oborech jako je IT, NANO, BIO a jejich vzájemné synergii. Kraj a jeho zaměstnanost pak nebude na okraji nouze ve které se nachází právě teď.