Ostrava mohla být Evropským městem kultury

Bohužel ale nebude. Podle slov Primátora Tomáš Macury již Ostrava o titul znova usilovat nebude. Dle jeho slov si prý „Ostrava splnila většinu svých cílů ve smyslu rozvoje a podpory kulturního života“. Já říkám, že Ostrava má ještě navíc a nepodáním přihlášky vlastně primátor okrádá všechny Ostravany a další návštěvníky krajského města nejen o šanci znova bojovat o tento titul, ale také o celou řadu skvělých zážitků, kulturních akcí a o přeměnu města v jedno velké kulturní centrum.

Ostrava se poprvé o titul Evropského města kultury ucházela v roce 2013. V té době jsem byl primátor, přihlášku jsme podali a moc dobře jsem věděl proč. Vše pak vypuklo v roce 2015. Město v té době žilo a tepalo neuvěřitelnou energií. Akcí a možností, které Ostravané měli a mohli zažít, bylo obrovské množství a byli prakticky na každém kroku.

Aktuálně o titul usiluje Broumov, Brno, Chomutov nebo Liberec. Proč mezi těmi městy nemůže být také Ostrava? Proč nás primátor opět staví na okraj? Proč i na tento projekt rezignuje společně se svou osobní rezignací v postu primátora? Dochází mu energie? Ostrava a kraj potřebuje být vidět a přesně tohle jsou ty možnosti, které městu a kraji dávají potřebnou sílu a zviditelnění. A Ostrava má přitom skvěle nabito. Například vznikajícím projektem MUZEUM+ v Dolní oblasti Vítkovic, který již tak unikátní oblast posune ještě dále.

Macura uvádí, že chce dotáhnout projekty jako jsou koncertní hala či galerie na jatkách. Jde však o projekty, které neosloví masy, nevytvoří takovou energii a zejména, nepřitáhnou dlouhodobě tolik nadšených lidí, kteří řeknou „konečně se v Ostravě něco děje!“ nebo „jsme na tohle město pyšní!“ Koncertní hala, ta vznikne tak jako tak. A galerie taky …pokud takovou galerii Ostrava potřebuje. Jde však o něco jiného. Jde o peníze a mít schopnost a bojovnost je získat od státu. Celá řada českých měst peníze z Prahy na kulturu dostává. Ostrava nic. Protože o ně primátor nebojuje a nevytváří dostatečné důvody je získat. A tady přitom jeden je a Macura ho pohřbil.

Kdyby byl primátor člověkem na svém místě, získal by je a vybojoval. A je to stejné jako pohled na to, zda vyhrajeme či nikoliv. Důležité je se zúčastnit a zažít to. A když vyhrajeme je to pak velké plus.

Aktuálně nás však primátor Macura připravil o šanci a naději, o kulturu pro všechny a o zážitky. Ti z Vás, kdo si to pamatují, vzpomeňte si na město kultury Ostrava 2015.